Schedule - Bangalore Literature Festival 2018

Day 1 | Sat | 27 Oct

#blrlitfest Venues
*All sessions will start and end on time. Schedule subject to change. Please check back periodically for updates.
Adjust MaadiNaale BaaThe Red CouchC|L|F: Malgudi

(ages 5-10)
C|L|F: Narnia

(ages 11-15)
10:00 am
Benares: Ancient Customs, Contemporary Politics
Aatish Taseer with Manu S Pillai
10:00 am
Mythology, History, Science: Why Conspiracy Sells
Ashwin Sanghi with Madhavi S Mahadevan
10:00 am
Colonial Shikari: Bygone Bangalore Perspectives
Joshua Mathew and Michael Ludgrove
10:30 am
All The Things I Do
Vijay Seshadri
10:30 am
Four
Greystroke and Poile Sengupta
10:30 am
I Need to Pee: Designing a Character
Meenal Singh and Erik Egerup
10:45 am
The Snake and The Lotus: The Many Layers of Graphic Novels
Appupen with VK Karthika
10:45 am
Lest We Forget: Descendents of Indenture
Athol Williams, Deirdre Jonklaas Cadiramen, Simit Bhagat with Janet Steel
11:00 am
Translating Classics
Velcheru Narayana Rao
11:15 am
How I Became a Hindu: My Discovery of Vedic Dharma
David Frawley
11:15 am
Pitara: Storytelling Board Game
11:15 am
Into the Poetic World
Santhini Govindan
11:30 am
Yellamma and Other Stories
Urban Folk Project
11:30 am
The Cows of Bangalore
Shoba Narayan with Rashmi Menon
11:45 am
Quo Vadis Pakistan: Decoding our Neighbour
Alyssa Ayres, Farzana Shaikh, Srinath Raghavan with Neena Gopal
12 noon
The Things We Do
Romulus Whitaker and Janaki Lenin
12 noon
Happy Fox: Illustration Time
Aušra Kiudulaitė and Evelina Daciūte
12 noon
Teen Blues
Poile Sengupta
12:15 pm
Questioning the Foundations of the Indian Republic
Anand Teltumbde with Chandan Gowda
12:30 pm
Outback Tales: Stories from Oz
Philip McLaren and Roanna Gonsalves with Rajith Savanadasa
12:30 pm
Ujjivan: Small Loans That Transformed Lives
Samit Ghosh and Subir Roy
12:30 pm
Like A Girl: Changing the World
Aparna Jain, Poorna Malavath and Sharda Ugra
12:45 pm
Genes & Destiny: Are We Doomed to Be?
Jahnavi Phalkey and Mukund Thattai
1:00 pm
Crime, Corruption, Cronyism & More
James Crabtree and Milan Vaishnav with Ashutosh Varshney
1:00 pm
In Search of Wacky Female Characters
Sujata Parashar with Nandita Bose
1:00 pm
Padma Goes to Space
Swetha Ragunathan
1:15 pm
State-of-the-Heart Novels: Heartbreak in Families
Geetanjali Shree and KR Meera
1:30 pm
Unfolding the Goddess Within
Yogini Shambhavi Chopra
1:30 pm
Clowning with the Clowner
Harish Bhuvan
1:30 pm
Alternative Storyline
Debleena Majumdar
1:45 pm
The Business of Sex
Nalini Jameela and Nora Bossong with Reshma Bharadwaj
1:45 pm
Building Blocks from Life: On Narrative Non-Fiction
Bachi Karkaria, Manu S Pillai, Shoba Narayan with VK Karthika
2:00 pm
Who Owns That Song
AR Venkatachalapathy with Srinath Raghavan
2:00 pm
Fun with the Clouds
Santhini Govindan
2:00 pm
Creating Comic Strips
Cilre
2:15 pm
The Female Gaze
Haravu Spoorthy Gowda, Madhu Rani, Prathibha Nandakumar
2:30 pm
Fashion: The Seamly and the Unseemly
Manjima Bhattacharjya and Shvetha Jaishankar with Susan Thomas
2:30 pm
Is India Illiberal?
Chidanand Rajghatta with Naresh Fernandes
2:30 pm
Once upon a Rhyme
Meghna Singhee
2:30 pm
Wassup Bangalore
Mirchi RJ Jimmy
2:45 pm
Rules for Radicals: Setting Knowledge Free
Carl Malamud with Supriya Sankaran
3:00 pm
Intrepid Travelers: Strangers in a Strange Land
Dan Morrison and Rhea Saran with Aparna Raman
3:00 pm
കഥകള്‍: Readings in Malayalam
Benyamin and Sangeetha Sreenivasan
3:00 pm
Musical Notes
Saskia Rao-de Haas
3:15 pm
Cityscape: Transforming Public Spaces
Appupen, Giulia Ambrogi, Rouble Nagi with Kamya Ramachandran
3:15 pm
The Cloudfarers: How to Run Away from School
Stephen Alter
3:30 pm
The Diary of a Political Idiot
Jasmina Tesanovic with Shoma Chaudhury
3:30 pm
Kama: The Riddle of Desire
Gurcharan Das with Shoba Narayan
3:30 pm
Storygami
Nithya J Rao
3:45 pm
Know your Fantasy
Janaki Murali
4:00 pm
Listen to Me: A Memoir
Shashi Deshpande with Nancy Batty, Usha KR and Vivek Shanbhag
4:00 pm
The Descent of Man
Vijay Seshadri with Ranjit Hoskote
4:00 pm
Populism, Liberalism et al
Ashutosh Varshney with Narayan Ramachandran
4:00 pm
How BLF Made Me a Writer
Arundhati Nithiyanandhan
4:30 pm
Winning on #377
Anjali Gopalan with Alok Prasanna Kumar
4:30 pm
Viewing the Other
Shikhandin
4:30 pm
Busting Fake News: Developing a Scientific Temper
CMCA
4:45 pm
Tomorrow Now: Envisioning The Next Fifty Years
Bruce Sterling with Samit Basu
4:45 pm
The New India Foundation Awards
Ramachandra Guha, Nandan Nilekani, Manish Sabharwal and Srinath Raghavan
5:00 pm
Hungry Gods
Richa Lakhera
5:00 pm
A Very Naughty Bear: Mountain Adventures in Bhutan
Paro Anand
5:15 pm
Tere Ishq Mein: Looking for the Divine in Music
Rekha Bhardwaj with Mayukh Sarkar and Shantanu Ray Chaudhuri
5:15 pm
Calling all Sherlocks: Detective Writing
Anushka Ravishankar
5:30 pm
Pencils Drawn: Cartooning in Trying Times
Ponnappa and Ravi Shankar Etteth with Bachi Karkaria
5:30 pm
sahapedia.org
Sudha Gopalakrishnan
5:30 pm
How to Tell a Story
Stones2Milestones
6:00 pm
Is There an Indian Road to Equality?
Ramachandra Guha
6:00 pm
The Young and the Restless
Rajith Savanadasa, Sangeetha Sreenivasan, Shubhangi Swarup, Snigdha Poonam with Roanna Gonsalves
6:00 pm
The Aryavarta Chronicles
Krishna Udayasankar
6:00 pm
The Day the Crayons Quit
Jugaad Theatre | Venue: Grand Ballroom
6:30 pm
A Fractured Life
Shabnam Samuel with Prashant Sankaran
6:45 pm
Agatha Christie, Poirot and Me
Sophie Hannah with Madhavi S Mahadevan
7:00 pm
Editor's Cut: Road to 2019
Nilanjan Mukhopadhyay, Saba Naqvi, Mukund Padmanabhan, Narayan Ramachandran with Ashutosh Varshney
7:00 pm
The Best Asian Short Stories
Shashi Deshpande, Usha KR, Poile Sengupta and Jyothi Vinod with Monideepa Sahu
7:30 pm
Naipaul's Legacy
Aatish Taseer with Shantanu Ray Chaudhuri
8:00 pm
Alchemy of Sounds and Strings
A Duet of Sitar and Indian Cello by Pandit Shubhendra Rao and Saskia Rao-de Haas with Shri Sapan Anjaria on Tabla

Day 2 | Sun | 28 Oct

#blrlitfest Venues
*All sessions will start and end on time. Schedule subject to change. Please check back periodically for updates.
Adjust MaadiNaale BaaThe Red CouchC|L|F: Malgudi

(ages 5-10)
C|L|F: Narnia

(ages 11-15)
10:00 am
The Paradoxical Prime Minister
Shashi Tharoor
9:30 am - 12 noon
Litmart Finalist Pitches at The Grand Ballroom
10:00 am
A Goddess for Today
Amar Chitra Katha
10:30 am
Are we Truly Headed towards Climate Apocalypse?
Mridula Ramesh with Aroon Raman
10:30 am
Rhyme Time: Poetry for the Young
Anushka Ravishankar
10:45 am
Speaking in Rhyme: Poetry Readings
Easterine Kire and Ranjit Hoskote
10:45 am
Where's the Body? Crime and Detection
Bhaskar Chattopadhyay, Kiran Manral, Philip McLaren, Sophie Hannah with Nilanjan Choudhury
10:45 am
The Other: 'Otherization' of Young People
Paro Anand
11:00 am
The Sad State of Indology Today
Francois Gautier
11:00 am
Happy Fox: Illustration Time
Aušra Kiudulaitė and Evelina Daciūte
11:15 am
Child Star to Her Own Woman
Sarika with Sadhana Rao
11:30 am
Crossing to Hampi: A Dramatic Exploration of the Vijayanagara Catastrophe
Girish Karnad, Arundhati Nag, CN Ramachandran with Deepa Ganesh
11:30 am
Polio: The Odyssey of Eradication
Thomas Abraham with Dan Morrison
11:30 am
Ma, I Want to be a Journalist
Barkha Dutt, Mukund Padmanabhan with Shruthi Mohan
12 noon
Imran Khan: In the Hot Seat
Farzana Shaikh and Max Rodenbeck
12 noon
The Brahmin
Ravi Shankar Etteth with Ravi Joshi
12 noon
The Bard, The Baker and their Chemistry
Trupti Kalamdani
12:15 pm
Green in My Dream
Nagesh Hegde
12:30 pm
Dreamers: How Young Indians are Changing the World
Snigdha Poonam with Shaili Chopra
12:30 pm
An Equal World: Beyond 377
Aatish Taseer, Madhavi Menon, Robert Dessaix, Vasudhendra with Anjali Gopalan
12:30 pm
Jashn-e-Adab
Divya Prakash Dubey
12:30 pm
A Story and A Song
Amar Chitra Katha
12:45 pm
Let's Plot - Tips on Writing Mystery Stories
Asha Nehemiah
1:00 pm
हिंदी is Cool - Presented by Kalam
Divya Prakash Dubey and Nikhil Sachan
1:00 pm
Asia Reborn
Prasenjit Basu with Alex Travelli
1:15 pm
Women in Conflict Zones
Barkha Dutt, Jasmina Tesanovic, Paro Anand, Rashmi Saksena with Humra Quraishi
1:15 pm
Tales the Traditional Way
Lavanya Prasad
1:30 pm
Life, the Universe and Everything: The Influence of SF on Society
Bruce Sterling, Krishna Udayasankar, Samit Basu with Gautam Shenoy
1:30 pm
Shades of Saffron
Saba Naqvi with Narendar Pani
1:30 pm
Moral of the Story: Epics for Children
Swetha Ragunathan
1:45 pm
Moonlight in the Sea
Kartik Shanker
2:00 pm
Adi Shankaracharya: Hinduism's Greatest Thinker
Pavan K Varma with Shoma Chaudhury
2:00 pm
ET, robots and crazy scientists: Satyajit Ray's science fiction
Shantanu Ray Chaudhuri
2:00 pm
Curtains Up: Theatre Writing for Teens
Anuja Ghosalkar
2:15 pm
Trumpian Times
Chidanand Rajghatta and Vijay Seshadri
2:30 pm
The Art of Fact Checking
Pratik Sinha
2:30 pm
Oink Oink: How The Pig Became Dirty
Rahul Kansal
2:45 pm
Seventy...And to Hell With It
Shobhaa De with Robert Dessaix
2:45 pm
Outside Looking In: Eyes on India
Alex Traveli, Alyssa Ayres, James Crabtree, Max Rodenbeck and Prasenjit Basu with Nitin Pai
2:45 pm
Illustrating Children's Books
Gujjarappa
3:05 pm
AG-BLF Book Prize
3:00 pm
Catch a Tiger by the Tale
Krithi Karanth and KK Raghava
3:00 pm
Scribbling a Portrait
Murali Krishna
3:15 pm
Feminist Rani
Shaili Chopra with Kiran Manral
3:30 pm
ಮೋಹನಸ್ವಾಮಿ - ಕಥನ ವಾಚಕಾಭಿನಯ
Aata Maata
3:30 pm
The Escapists of J. Mullick Road
Usha Ananda Krishna with Renuka Chatterjee
3:30 pm
Ha Ha Hour: Life of a Standup Comedian
Karthik Kumar
3:45 pm
Mard Ko Dard Hoga: #MeToo
Sandhya Menon, Sister Jesme, Tushita Patel and Vinta Nanda with Barkha Dutt
3:45 pm
The Sunshower Song
Vinayak Varma
4:00 pm
Ask Shobhaa Anything
Shobhaa De
4:15 pm
Ode to Southern Poets
AR Venkatachalapathy, Mukunda Rao, Velcheru Narayana Rao with Prathibha Nandakumar
4:15 pm
Looking for Stories?
Poile Sengupta
4:15 pm
The Number Game: Vedic Maths
Dr. Jini Gopinath
4:30 pm
ISRO: A Personal History
Gita Aravamudan and R Aravamudan
4:45 pm
Telling a Story, Shaping the World
Easterine Kire and Nora Bossong with Renuka Chatterjee
4:45 pm
Meet Petu Pumpkin and the Awesome Foursome
Arundhati Venkatesh
4:45 pm
Design for Change Workshop For Young Minds!
Aparna Raman
5:00 pm
Lives of Girls and Women
Janice Pariat and Preeti Shenoy with Kiran Manral
5:00 pm
Absence of the Rule of Law
Harish Narasappa with Ashwin Mahesh
5:15 pm
Survive or Sink
Naina Lal Kidwai with Dan Morrison
5:30 pm
My Family and Other Animals
Janaki Lenin, Krithi Karanth, Stephen Alter with Kartik Shanker
5:30 pm
Chit-Chat on Bofors and Rafale
Chitra Subramaniam with Chidanand Rajghatta
5:30 pm
The Hunger Game
Be The Miracle
5:30 pm
Tom Riddle's Digital Diary
Aashna Dasgupta
5:45 pm
‘ಬೊಳುವಾರು’ ಜೊತೆ ಮುಸ್ಸಂಜೆ ಮಾತು
Bolwar Mahammed Kunhi with MS Sriram
6:00 pm
Nautanki Diaries
Dominic Franks
6:00 pm
Abracadabra: Time for Some Jadoo
K.S Ramesh | Venue: Grand Ballroom
6:15 pm
Love and Longing in Hindustan
Madhavi Menon and Pavan K Varma
6:15 pm
Poetry Readings
Ranjit Hoskote
6:30 pm
Modern Family: Creative Dysfunction
Benyamin with Geetanjali Shree
6:30 pm
Hunger's Daughters
Nirmala Govindarajan with Ashish Chandra Sen
6:45 pm
Whose Lie is it Anyway: #Fakenews
Chitra Subramaniam, Francois Gautier, Mukund Padmanabhan, Naresh Fernandes, Pratik Sinha, Sreenivasan Jain with Nitin Pai
7:00 pm
Hampi: Of Gods And Kings
Bharath Ramamrutham and Shama Pawar
7:00 pm
How to Hold a Grudge
Sophie Hannah
8:00 pm
An Odyssey of Seven Notes
Saxophone Lavanya with Rageshri Dhumal (Keyboard), Shalini Mohan (Bass Guitar), Siddhi Shah (Drums), Soumya Sanathanan (Percussion)